A spark plug in a car has electrodes separated by a gap of 0.023 in. To create a
ID: 2287826 • Letter: A
Question
A spark plug in a car has electrodes separated by a gap of 0.023 in. To create a spark and ignite the air-fuel mixture in the engine, an electric field of 5.5 ? 106 V/m is required in the gap.
(a) What potential difference must be applied to the spark plug to initiate a spark?
-------------kV
(b) If the separation between electrodes is decreased, does the required potential difference increase, decrease, or stay the same?
increasesstays
the same
decreases
Explain.
(c) Find the potential difference for a separation of 0.081 in.
kV
Explanation / Answer
V = E*d = 5.5*0^6V/m * 0.023in*0.0254m/in =3213.1 V
increases
c) V = E*d = 5.5*10^6V/m * 0.0801in*0.0254m/in = 11189.97
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.