Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A spark plug in a car has electrodes separated by a gap of 0.039 in. To create a

ID: 1578969 • Letter: A

Question

A spark plug in a car has electrodes separated by a gap of 0.039 in. To create a spark and ignite the air-fuel mixture in the engine, an electric field of 2.4 x 106 V/m is required in the gap. (a) What potential difference must be applied to the spark plug to initiate a spark? kV (b) If the separation between electrodes is decreased, does the required potential difference increase, decrease, or stay the same? decreases stays the same increases Explain This answer has not been graded yet. (c) Find the potential difference for a separation of 0.083 in kV

Explanation / Answer

a) V = E*d = 2.4x10^6V/m * 0.039in*0.0254m/in = 2377V = 2.37 kV

b) If the separation between the electrodes decreased, then the required potential difference decreases. Because V is directly proportional to distance.

c) V = E*d = 2.4x10^6V/m * 0.083in*0.0254m/in = 5059.6V = 5.05 kV

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote