Two 4.0kg masses are 3.0m apart on a frictionless table. Each has 1.0 ? C of cha
ID: 2283324 • Letter: T
Question
Two 4.0kg masses are 3.0m apart on a frictionless table. Each has 1.0 ?C of charge.
Part A
What is the magnitude of the electric force on one of the masses?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the initial acceleration of each mass if they are released and allowed to move?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Two 4.0kg masses are 3.0m apart on a frictionless table. Each has 1.0 ?C of charge.
Part A
What is the magnitude of the electric force on one of the masses?
Express your answer using two significant figures.
F = NSubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the initial acceleration of each mass if they are released and allowed to move?
Express your answer using two significant figures.
a = m/s2SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
A)
Force = kq1 * q2 /d^2
then
Force = 9*10^9 * 1*10^-6 * 1*10^-6/(3)^2
Force = 1 *10^-3 N
B) acceleration = Force/mass
a = 1 *10^-3 /4
a = 2.5 *10^-4 m/s^2
initial acceleration of each mass is 2.5 *10^-4 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.