Two 2.0-cm-diameter-disks spaced 1.6 mm apart form a parallel-plate capacitor. T
ID: 1531587 • Letter: T
Question
Two 2.0-cm-diameter-disks spaced 1.6 mm apart form a parallel-plate capacitor. The electric field between the disks is 4.0×105 V/m .
Part A
What is the voltage across the capacitor?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
How much charge is on each disk?
Enter your answers numerically separated by a comma.
Part C
An electron is launched from the negative plate. It strikes the positive plate at a speed of 2.3×107 m/s . What was the electron's speed as it left the negative plate?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
(A)
d = 1.6 mm = 0.0016 m
E = 4*10^5 N/C
so, voltage across capacitor is,
V = E*d = 640 V
(B)
charge q = C*V
and C = e0*A / d
C = 8.85*10^(-12)*pi*(0.01)^2 / 0.0016
C = 1.73*10^(-12) C
hence q = 1.73*10^(-12)*640
q = 1.11 nC
(C)
qe*E = m*a
a = q*E / m = 1.16*10^(-19)*4*10^5 / 9.1*10^(-31)
a = 0.703*10^17 m/s^2
let initial speed of electron = u
apply equation of motion,
v^2 - u^2 = 2*a*d
u^2 = (2.3*10^7)^2 - 2*0.703*10^17*0.0016
u = 1.74*10^7 m/s
answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.