Two 2.2-mm-diameter beads. C and D, are 12 mm apart, measured between their cent
ID: 1502494 • Letter: T
Question
Two 2.2-mm-diameter beads. C and D, are 12 mm apart, measured between their centers. Bead C has mass 1.0 g and charge 2.2 nC. Bead D has mass 2.5 g and charge -1.0 nC. If the beads are released from rest, what is the speed v_C of C at the instant the beads collide? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Submit Part B What is the speed v_D of D at the instant the beads collide? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. SubmitExplanation / Answer
when the beads are at seperation r1 = 12 mm
potential energy = U1 = k*q1*q2/r1
KE1 = 0
total energy Ei = k*q1*q2/r1
when the beads are at seperation r2 = D = 2.2 mm
potentail energy U2 = k*q1*Q2/r2
kinetic energy = 0.5*mC*vc^2 + 0.5*mD*vD^2
here the electtric force is internal force
momentum is conserved
mC*vC = mD*vD
vD = (mc/mD)*vc = (1/2.5)vC = 0.4vC
total energy Ef = k*q1*q2/r2 + 0.5*mC*vc^2 + 0.5*mD*vD^2
Ef = k*q2*q1/r2 + 0.5*mc*vc^2 + 0.5*mD*(0.4*vc)^2
from energy conservation
Ef = Ei
k*q2*q1/r2 + 0.5*mc*vc^2 + 0.5*mD*(0.4*vc)^2 = k*q1*q2/r1
0.5*mc*vc^2 + 0.5*mD*(0.4*vc)^2 = k*q1*q2(1/r1 - 1/r2)
(0.5*0.001*vc^2)+(0.5*0.0025*0.4^2*vc^2)=-9*10^9*2.2*10^-9*1*10^-9*((1/0.012-1/0.0022)
a)vc = 0.10246 m/s <<---answer
b) vD = 0.4*0.095 = 0.038 m/s <<---answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.