You want to get an idea of the magnitude of magnetic fields produced by overhead
ID: 2280719 • Letter: Y
Question
You want to get an idea of the magnitude of magnetic fields produced by overhead power lines. You estimate that a transmission wire is about 24 m above the ground. The local power company tells you that the line operates a 13 kV and provide a maximum of 35 MW to the local area. Estimate the maximum magnetic field you might experience walking under such a power line, and compare to the Earth's field. [For an ac current, values are rms, and the magnetic field will be changing. Let the Earth's magnetic field strength be 5.0 times 10-5 T.]Explanation / Answer
P = IV
I = 35.0E6/13.0E3=2692 A
B = u0 I/(2 pi r) = 4*pi*10^(-7)*2692/(2*pi*24)=2.24E-5 T
percentage = 2.24E-5/5.0E-5=44.8 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.