You want to get an idea of the magnitude of magnetic fields produced by overhead
ID: 2111750 • Letter: Y
Question
You want to get an idea of the magnitude of magnetic fields produced by overhead power lines. You estimate that the two wires run about 27 m above the ground and about 3.4 m apart. A call to the local power company provides the information that the lines operate at 10 kV (rms) and provide a maximum of 30 MW to the local area. Estimate the maximum magnetic field you might experience walking under these power lines.
Bmax =
HINT Current will be flowing in opposite directions in the two wires. You'll experience a B-field which is the vector sum of the fields created by the two wires.
HINT: The peak current is the rms current times the square root of 2.
Can't figure this one out at all. Please include solution as well as the answer.
Explanation / Answer
I rms = 30*10^6/10^4 = 3000A
I peak = 3000root2
Bmax = 2*B*sintheta where tantheta = 3.4/2/27 and B=uI/2piR
Bmax = 2*4*pi*10^-7*3000*1.414*sintheta/(2*pi*root(1.7^2+27^2))=0.00000388T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.