You want to determine the concentration of a dye in an unknown solution using vi
ID: 541129 • Letter: Y
Question
You want to determine the concentration of a dye in an unknown solution using visible spectroscopy. The dye is known to exhibit maximum absorbance at 573 nm, with a molar absorptivity () of 84,300 L/(mol cm). The original solution is too concentrated to give an absorbance reading below 1.00 at , so it is diluted by transferring 10.00 mL to a 25,00 mL volumetric flask and diluting to the mark. The dilute solution then exhibits an absorbance of 0.748 atAmax. What is the concentration of the dye in the original solution? 0Explanation / Answer
Molar absorptivity at measured wavelength = 84300 M-1s-1
Assuming path length = 1cm
absorbance = 0.748
according Beer-Lamberts law
Absorbance = extinction cofficient x concentration x path length
Thus
concentration = 0.748/ 84300 = 8.87 x 10-6 M
This is the concentration after dilution.
For dilution 10 mL is dilute to 25 mL
Dilution factor = 2.5
Actual concentration = 8.87 x 10-6 x 25 = 2.218 x 10-4 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.