You want to get an idea of the magnitude of magnetic fields produced by overhead
ID: 3163757 • Letter: Y
Question
You want to get an idea of the magnitude of magnetic fields produced by overhead power lines. You estimate that a transmission wire is about 13 m above the ground. The local power company tells you that the line operates at 13 kV and provide a maximum of 64 MW to the local area.
a. Estimate the maximum magnetic field you might experience walking under such a power line, and compare to the Earth's field. [For an ac current, values are rms, and the magnetic field will be changing.]
b. Compare to the Earth's field of 5.0×105T.
Explanation / Answer
a)
Power = Voltage*Current
or P = Vrms*Irms
So, Irms = P/Vrms = 64*10^6/(13*10^3) = 4923.1 A
So, maximum magnetic field due to the wire = u*Io/(2*pi*r)
Now, Io = Irms*sqrt(2)
= 1.26*10^-6*(4293.1*sqrt(2))/(2*pi*13)
= 9.37*10^-5 T <-----answer
b)
So, the magnetic field is (9.37*10^-5)/(5*10^-5) = 1.87 times the Earth's Magnetic field
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.