A parallel-plate capacitor has circular plates of 10.8 cm radius and 1.07 mm sep
ID: 2280476 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor has circular plates of 10.8 cm radius and 1.07 mm separation. (a) Calculate the capacitance in picofarads. (b) What charge in nanocoulombs will appear on the plates if a potential difference of 91.8 V is applied?
(a)
Number
Units
(b)
Number
(a)
Number
Units
pF pF/m H H/m A parallel-plate capacitor has circular plates of 10.8 cm radius and 1.07 mm separation. (a) Calculate the capacitance in picofarads. (b) What charge in nano coulombs will appear on the plates if a potential difference of 91.8 V is applied?Explanation / Answer
Capacitance = epsilon*A/d = 8.85*10^-12 * 3.14*(0.108)^2/(1.07*10^-3) = 302pF
b) charge in nanocoulombs will appear on the plates if a potential difference of 91.8 V is applied is
= 91.8*302*10^-12 = 27.723nC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.