How many moles are contained in each number of grams fructose (C6H12O6, molar ma
ID: 227979 • Letter: H
Question
How many moles are contained in each number of grams fructose (C6H12O6, molar mass 180.2g/mol), a carbohydrate that is about twice as sweet as table sugar? “Lite” food products use half as much fructose as table sugar to achieve the same sweet taste, but with fewer calories.How many moles are contained in each number of grams fructose (C6H12O6, molar mass 180.2g/mol), a carbohydrate that is about twice as sweet as table sugar? “Lite” food products use half as much fructose as table sugar to achieve the same sweet taste, but with fewer calories.
Explanation / Answer
Ans. Moles of fructose in 1.0 g sample = Mass / Molar mass
= 1.0 g / (180.2 g/ mol)
= 0.00555 mol
# 1 mol fructose consists of 6 mol C-atom, 12 mol H-atoms and 6 mol O-atom.
So, total moles of atoms in 1 mol fructose molecule = 24 mol atom.
# Now, total moles of atoms in 1 mol fructose molecule =
Moles of fructose x moles of atoms per mol molecule
= 0.00555 mol molecule x (24 mol atoms/ mol molecule)
= 0.1332 mol atoms
Note: The question does not specifies mole of “WHAT” to be calculated. Both the moles of fructose molecule as well as total number of atoms in 1.0 g fructose sample are calculated. Use the value accordingly.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.