How many meters of stairway could a 70 kg man climb if all theenergy available i
ID: 1815986 • Letter: H
Question
How many meters of stairway could a 70 kg man climb if all theenergy available in metabolizing an 11 g spoonful of sugar tocarbon dioxide and water could be converted to work?Explanation / Answer
C12H22O11 + 12O2 => 11H2O + 12CO2 delG_formation (kJ/mol) C12H22O11: -1544.3 O2: 0 H2O: -237.2 CO2: -394.4 delG_rxn = [12*-394.4 + 11*-237.2 ] - [12*0 + 1*-1544.3] delG_rxn = -5797.7 kJ per mole of sucrose MW of sucrose = 342 g/mol 11 g *(1 mol/342 g) *(5797.7 kJ/mol) = 186.475731 kJ available Work = mg*H H = work/mg = (186.5e3 J)/(70 kg * 9.8 m/s2) = 271.830512 ~ 272meters
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.