The pilot of an airplane executes a loop-the-loop maneuver in a vertical circle.
ID: 2279527 • Letter: T
Question
The pilot of an airplane executes a loop-the-loop maneuver in a vertical circle. The speed of the airplane is 330 mi/h, at the top of the loop and 450 mi/h at the bottom, and the radius of the circle is 1 320 ft. Note: His apparent weight is equal to the magnitude of the force exerted by the seat on his body.
(a) What is the pilot's apparent weight at the lowest point if his true weight is 160 lb?
(b) What is the magnitude of his apparent weight at the highest point?
Explanation / Answer
a) weight = (mg + mv^2/R )/g= 160 + 660^2/1320*32.174 = 170.25 lbs ........450 mph = 660 ft/s
b) weight = (mg - mv^2/R )/g = 160 - 5.515 = 154.48 lbs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.