The picture shows a negatively charged particle with charge q = -6.50 u C and ma
ID: 2026745 • Letter: T
Question
The picture shows a negatively charged particle with charge q = -6.50 uC and mass m = 1.20 x 10-8 kg in a uniform magnetic field of 1.00 T. The direction of the magnetic field is perpendicularly out of the page or your computer screen. Initially, the particle has a velocity in the direction shown, with a magnitude of 2.40 m/s. Show the circular path the particle follows in the diagram. The initial velocity must be a part of your diagram. Clearly show which way the particle is rotating. Find the radius, the time period, the frequency and the angular frequency.
Explanation / Answer
Given: charge, q= -6.5 mC =-6.5 mC(10-3 C/1mC) =-6.5x10-3 C Mass of the particle, m =1.2x10-8 kg Mangetic field, B = 1.00 T Velocity of the particle, v=2.4 m/s ______________________________________________________________ Solution: It is known by the formula for radius of the particle in the amgnetic field , r =mv/Bq =(1.2x10-8 kg)(2.4 m/s)/(1.00 T)(6.5x10-3 C) =0.443x10-3 m ______________________________________________________________ Time period, T =2m/Bq =2(3.14)(1.2x10-8 kg) / (1.00 T)(6.5x10-3 C ) =1.159x10-5 s ________________________________________________________________ frequency, f=1/T =1/(1.159x10-5 s) =0.862x105 Hz ________________________________________________________________ Angular frequency , w=2f =2(3.14)(0.862x105) =5.4167x105 rad/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.