Two packages at UPS start sliding down the 20 ? ramp shown in the figure. Packag
ID: 2279189 • Letter: T
Question
Two packages at UPS start sliding down the 20? ramp shown in the figure. Package A has a mass of 3.50kg and a coefficient of kinetic friction of 0.220. Package B has a mass of 12.0kg and a coefficient of kinetic friction of 0.170.
How long does it take package A to reach the bottom?
Two packages at UPS start sliding down the 20? ramp shown in the figure. Package A has a mass of 3.50kg and a coefficient of kinetic friction of 0.220. Package B has a mass of 12.0kg and a coefficient of kinetic friction of 0.170. How long does it take package A to reach the bottom?Explanation / Answer
F= 15.5*9.8*sin(20 deg)- (3.5*0.22+12*0.17)*9.8*cos(20 deg) = 15.5a
a = 1.73 m/s^2
s=0.5*a*t^2
t = sqrt(2*2/1.73)
= 1.52 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.