You have a wire of length L = 2.1 m for making a square coil of a dc motor. The
ID: 2279004 • Letter: Y
Question
You have a wire of length L = 2.1 m for making a square coil of a dc motor. The current in the coil is I = 2.0 A, and the magnetic field of the motor has a magnitude of B = 0.32 T. Find the maximum torque exerted on the coil when the wire is used to make (a) a single-turn square coil and (b) a two-turn square coil.
(a) ?max = N*mNkg*m^2TC/s (b) ?max = NC/skg*m^2TN*m You have a wire of length L = 2.1 m for making a square coil of a dc motor. The current in the coil is I = 2.0 A, and the magnetic field of the motor has a magnitude of B = 0.32 T. Find the maximum torque exerted on the coil when the wire is used to make (a) a single-turn square coil and (b) a two-turn square coil.Explanation / Answer
a)
here N=1
so we have make one square coil
Area of the coil
A=(L/4)^2 =(2.1/4)^2
A=0.2756 m^2
maximum torque is
Tmax =NIAB =1*2*0.2756*0.32
Tmax =0.1764 N-m
b)
here N=2
we have to make 2 square coils
A=(L/8)^2 =(2.1/8)^2 =0.0689 m^2
Tmax =NIAB =2*2*0.0689*0.32
Tmax =0.0882 N-m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.