You have a wire of length L = 0.9m for making a square coil of a dc motor. The c
ID: 1668694 • Letter: Y
Question
You have a wire of length L = 0.9m for making a square coil of a dc motor. The currentin the coil is I = 2.1 A, and themagnetic field of the motor has a magnitudeof B = 0.21 T. Find the maximumtorque exerted on the coil when the wire is used tomake (a) a single-turn square coiland (b) a two-turn square coil.(a) max = N*mNkg*m^2C/sT (b) max = Nkg*m^2N*mC/sT
(a) max = N*mNkg*m^2C/sT (b) max = Nkg*m^2N*mC/sT
(a) max = N*mNkg*m^2C/sT (b) max = Nkg*m^2N*mC/sT
Explanation / Answer
Area of the loop A = 0.050625 m2 i = 2.1 A B = 0.21 T a) = NiAB sin For maximum torque = 90 ==> = N i A B When N = 1 = i A B = 2.1 * 0.050625 * 0.21 = 2.232 x 10-2N-m b) When N = 2 = 4.465 x 10-2 N-m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.