You have a summer job with NASCAR as part of an automobile tire testing team. Yo
ID: 251755 • Letter: Y
Question
You have a summer job with NASCAR as part of an automobile tire testing team. You are testing a new model of racing tires to see whether or not the coefficient of static friction between the tires and dry concrete pavement is 0.90 as claimed by the manufacturer. In a skidpad test, a racecar is able to travel at constant speed in a circle of radius 45.7 m in 15.2 s without skidding. Assume air drag and rolling friction are negligible and assume that the road surface is horizontal. In a skidpad test a car travels in a circle on a flat, horizontal surface (a skidpad) at the maximum possible speed v without skidding. (a) What was its speed v? (b) What was the acceleration? (c) What was the minimum value for the coefficient of static friction between the tires and the road?
Explanation / Answer
distance = 2piR
speed = d/t = 2*pi*45.7/15.2 = 18.9 m/s <<<------answer
(b)
acceleration a = v^2/R = 7.82 m/s^2 <<<------answer
(c)
in equilibrium acceleration = u*g
u = coefficient of friction
7.82 = u*9.8
u = 0.8 <<<------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.