A charge of 15.50 ?C is located at O in the figure. What is the potential differ
ID: 2278739 • Letter: A
Question
A charge of 15.50 ?C is located at O in the figure. What is the potential difference between point A in the figure, 0.50 m from O, and point B, 8.500 m from O? Please note that the figure is not to scale. What is the potential at C, 8.50 m from O, with respect to A?
Explanation / Answer
Potential at A = kq/ra
Potential at B = kq/rb
Potential difference = Va - Vb = kq*(1/ra - 1/rb)
= 9*10^9*15.5*10^-6 * (1/0.5 - 1/8.5)
= 262588.23 V
Potential at C wrt A = Vc - Va = kq(1/rc - 1/ra)
= -262588.23 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.