A charge Q1 = -37.10 C is fixed in place as shown in the diagram below. A second
ID: 1772145 • Letter: A
Question
A charge Q1 = -37.10 C is fixed in place as shown in the diagram below. A second charge Q2 is attached to a massless string which makes an angle of 33° with respect to the vertical. Q2 is not moving (and not accelerating) and is located d = 33.00 cm directly to the right of Q1. Q2 has a mass of 10.0 kg.
What is the magnitude of the charge on Q2 (in C)?
A charge 01 =-37.10 C is fixed in place as shown in the diagram below. A second charge O2 is attached to a massless string which makes an angle of 33° with respect to the vertical. 2 is not moving,(and not accelerating) and is located d = 33.00 cm directly to the right of Q1, Q2 has a Q1) (Q2 What is the magnitude of the charge on Q2 (in HC)? 2.08 10-11 Submit Answer Incorrect. Tries 2/12 Previous TriesExplanation / Answer
let T be the tension in the string
along horizontal
T*sintheta = Fe................(1)
Fe = electrostatic force between Q1 & Q2 Fe = k*Q1*Q2/d^2
for Q2
along vertical
T*costheta = m2*g .........(2)
1/2
tantheta = Fe/mg = k*Q1*Q2/(d^2*m*g)
tan33 = 9*10^9*37.1*10^-6*Q2/(0.33^2*10*9.8)
Q2 = 20.8 uC <<<<-----------ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.