A charge Q1=1.6 C is held stationary on the x-axis 3.7 cm to the right of the or
ID: 1404456 • Letter: A
Question
A charge Q1=1.6 C is held stationary on the x-axis 3.7 cm to the right of the origin.
A second charge Q2 is located on the y-axis, 4.4 cm below the origin. The magnitude of the force acting on Q1 is 3.1 Newtons.
What is the magnitude of charge Q2? Give answer in nC (and enter these units).
Here's what I'm doing. Where am I going wrong?
3.7cm^2 + 4.4cm^2 = c^2
C^2 = 33.05 cm
F = k[q1][q2]/r^2
3.1 = 8.99x10^9 [.0000016 C][q2]/.3305 m
1.02455 = (8.99x10^9)(.0000016)[q2]
q2 = 7.12x10^.5 C
x 10^9 =71228.45 nC
Explanation / Answer
the distnce between Q1 and Q2 is x^2 = 3.7^2+4.4^2
x^2 = 0.003305 m^2
then electric force F = k*Q1*Q2/x^2
F = 3.1 N
and k = 9*10^9
then Q2 = F*x^2/(k*Q1) = 3.1*0.003305/(9*10^9*1.6*10^-6)
Q2 = 7.1149*10^-7 C = 711.5 nC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.