1. a 16.0 g bullet is shot into a wooden block at rest with mass 4550 h on a fri
ID: 2278710 • Letter: 1
Question
1. a 16.0 g bullet is shot into a wooden block at rest with mass 4550 h on a frictionless surface. the block moves 1.20 m/s after the bullet strikes and becomes lodged in the block. find the speed of the bullet before striking the block.
2. One cart of mass 15.0 kg is moving 5.00 m/s to the right on frictionless track and collides with a cart of mass 3.00 kg. the final velocity of the carts that become stuck together after the collision is 1.50 m/s to the right. Find the velocity if the second cart before the collision
Explanation / Answer
1)I am considering the mass of the block as 4550 gm as h denotes an unknown quantity
Intial momentum of the bullet before hitting the lodge=mv1(where m is the mass of the bullet and v1 is the velocity before strking)
As the bullet embeds into the block so final mass of the system =mass of block+mass of bullet=(4550+16)gm=4566gm=4.566 kg
Final velocity of the system=1.20 m/s
mv1=(mb+mblock)*1.20
16v1=5479.2
v1=342.4 m/s
2)Apply the law of momentum
momentum of cart 15 kg=15*5=75 Kgm/s
momentum of cart b=3*v1..............(equate for v1)
Final momentum of the system=(15+3)*1.5
75+3v1=27
75-27=-3v1
16 m/s to the left=v1(ans)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.