A charged capacitor is connected to a resistor and a switch as in the figure bel
ID: 2275446 • Letter: A
Question
A charged capacitor is connected to a resistor and a switch as in the figure below. The circuit has a time constant of 1.40 s. Soon after the switch is closed, the charge on the capacitor is 85.0% of its initial charge.
(a) Find the time interval required for the capacitor to reach this charge.
s
(b) If R = 200 k?, what is the value of C?
C =
Explanation / Answer
a)
Q = Qo*e^(-t/T)
0.85*Qo = Qo*e^(-t/1.4)
e^(t/1.4) = 1/0.85
t = 1.4*ln(1/0.85)
= 0.2275 s
b) T = R*C
C = T/R = 1.4/(200*10^3) = 7 micro F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.