A charge of q = +10^-7 C is uniformly distributed on a spherical shell of radius
ID: 1443139 • Letter: A
Question
A charge of q = +10^-7 C is uniformly distributed on a spherical shell of radius 17 cm. What is the magnitude of the electric field just outside and just inside the shell? What is the magnitude of the electric potential just outside and just inside the shell? What is the electric potential at the center of the shell? What is the electric field at that point? The electric potential at the surface of a uniformly charged sphere is 475 V. At a point outside the sphere at a (radial) distance of 17.0 cm from its surface, the electric potential is 130 V. (The potential is zero very far from the sphere.) What is the radius of the sphere, and what is the charge of the sphere?Explanation / Answer
b)
V outside sphere is KQ/R (R>r) but question says just outside so R=r k = 9*10^9
V just outside = 5294.11
V inside sphere is KQ/r, r is radius of shell and V is same for all points inside spherical shell
V just inside =5294.11
c) so V at center is same as V just inside the shell
V at center = 5294.11
Radius = 4.65 cm
Charge = 2.45 nC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.