A charged capacitor is connected to a resistor and a switch as in the figure bel
ID: 2150934 • Letter: A
Question
A charged capacitor is connected to a resistor and a switch as in the figure below. The circuit has a time constant of 1.90 s. Soon after the switch is closed, the charge on the capacitor is 55.0% of its initial charge.
A charged capacitor is connected to a resistor and a switch as in the figure below. The circuit has a time constant of 1.90 s. Soon after the switch is closed, the charge on the capacitor is 55.0% of its initial charge. (a) Find the time interval required for the capacitor to reach this charge. (b) If R = 300 k?, what is the value of C? C = ?FExplanation / Answer
a) Q(t) = Q(0)e^(-t/1.9)
0.55 = e^(-t/1.9)
t = 1.136 s
b) RC = 1.9
C = 6.33 uF
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.