Two point charges are located as shown in the figure, with charge q 1 = +3.5 C a
ID: 2274646 • Letter: T
Question
Two point charges are located as shown in the figure, with charge q1 = +3.5 C at x = ?3.0 m, y = 0, and charge q2 = +2.2 C at x = +1.0 m, y = +2.0 m. An electron is now taken from a point very far away and placed at the origin. How much work must be done on the electron to move it to the origin?
Explanation / Answer
The energy = k*q*q1/r1 + k*q*q2/r2......r2 = sqrt(1^2 + 2^2) = sqrt(5)
So U = k*q*(q1/r1 + q2/r2)
= 9.0x10^9*(-1.60x10^-19)*(3.5/3 + 2.2/sqrt(5)) = -3.10x10^-9J (Note the work is negative since you are moving a negative charge into a positive potential)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.