The gravitational force exerted on a baseball is 2.16 N down. A pitcher throws t
ID: 2274487 • Letter: T
Question
The gravitational force exerted on a baseball is 2.16 N down. A pitcher throws the ball horizontally with velocity 17.0 m/s by uniformly accelerating it along a straight horizontal line for a time interval of 182 ms. The ball starts from rest.
(a) Through what distance does it move before its release?
m
(b) What are the magnitude and direction of the force the pitcher exerts on the ball?
Need help figuring out the direction aspect of the question. Thanks
magnitude N direction The gravitational force exerted on a baseball is 2.16 N down. A pitcher throws the ball horizontally with velocity 17.0 m/s by uniformly accelerating it along a straight horizontal line for a time interval of 182 ms. The ball starts from rest. Through what distance does it move before its release?Explanation / Answer
u = 0
v = 17 m/s
t = .182 s
a)
a = v/t
= 93.41 m/s^2
so distance = .5at^2 = 1.547 m
b)
vertical force Fy = 2.16 N
mass = Fy/9.8 = .22 kg
horizontal force exerted by pitcher= ma = .22*93.41 = 20.588 N
aloong with horizontal force he has to aply force vertically to balance gravitaitonal force which is equal to = 2.16 N
so
direction = tan-1(2.16/20.588)
= 6 degrees aproximately
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.