The gravitational force exerted on a baseball is 2.17 N down. A pitcher throws t
ID: 1785361 • Letter: T
Question
The gravitational force exerted on a baseball is 2.17 N down. A pitcher throws the ball horizontally with velocity 18.5 m/'s by uniformly accelerating it along a straight horizontal line for a time interval of 167 ms. The ball starts from rest. (a) Through what distance does it move before its release? .5447 (b) What are the magnitude and direction of the force the pitcher exerts on the ball? (Enter your magnitude to at least one decinal place.) magnitude 24.48 direction 506 above the horizontalExplanation / Answer
The mass of the baseball = 2.17/9.81 = 0.2212kg
The pitcher gives the baseball a horizontal impulse of F*time=mv
F(0.167)=0.2212(18.5) Horizontal Force = 24.5045 N; but there is also 2.17N vertical force to hold up the ball
Total force = sqroot(24.5045^2 + 2.17^3)
Total Force = 24.6N
Direction is tan A = 2.17/24.5045
tan A = 0.088555 A = 5.06 degrees above the horizontal
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.