The gravitational force exerted on a solid object is 5.05 N as measured when the
ID: 2239854 • Letter: T
Question
The gravitational force exerted on a solid object is 5.05 N as measured when the object is suspended from a spring scale as in Figure (a). When the suspended object is submerged in water, the scale reads 3.04 N (Figure (b)). Find the density of the object.
kg/m3
Explanation / Answer
B = M g - T2 = 5.05 - 3.04 = 2.01 N
==> rho = 2.51 x 10^3 Kg/m3
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.