The gravitational force exerted on a baseball is 2.12 N down. A pitcher throws t
ID: 1312110 • Letter: T
Question
The gravitational force exerted on a baseball is 2.12 N down. A pitcher throws the ball horizontally with velocity 17.0 m/s by uniformly accelerating it along a straight horizontal line for a time interval of 178 ms. The ball starts from rest. Through what distance does it move before its release? m What are the magnitude and direction of the force the pitcher exerts on the ball? magnitude N direction degree above the horizontal The figure below shows the horizontal forces acting on a sailboat moving north at constant velocity. seen from a point straight above its mast. At the particular speed of the sailboat, the water exerts a F = 341-N drag force on its hull and 6 = 38.5 degree . For each of the situations a and b described below, write two component equations representing Newton's second law. Then solve the equations for P the force exerted by the wind on the sail and for n the force exerted by the water on the keel. Choose the x direction as east and the y direction as north. Now choose the x direction as 6 = 38.5 degree north of east and the y direction as 6 = 38.5 degree west of north. Compare your solutions to part a and b . Do the results agree?Explanation / Answer
Please adjust the answer for the required no of significant places of decimal as per your system
1.(a) 1.513 m (b) magnitude = 20.768 , direction = 5.859
2. (a) n=266.869 (b) p=128.722 (a) n=266.869 (b) p=128.722 yes they agree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.