Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two books of mass m 1 = 7.9 kg and m 2 = 4.0 kg are stacked on a table as shown

ID: 2274138 • Letter: T

Question

Two books of mass m1 = 7.9 kg and m2 = 4.0 kg are stacked on a table as shown in the figure below. Find the normal force acting between the table and the bottom book.


Three blocks rest on a frictionless, horizontal table (see figure below), with m1 = 9 kg and m3 = 16 kg. A horizontal force F = 115 N is applied to block 1, and the acceleration of all three blocks is found to be 3.1 m/s2.

(a) Find m2.

(b) What is the magnitude of the normal force between blocks 2 and 3?


The coefficient of kinetic friction between a refrigerator (mass 105 kg) and the floor is 0.22, and the coefficient of static friction is 0.72. After struggling to move the refrigerator, you finally apply enough force to get it moving. What is the minimum force required to keep it moving with a constant velocity?

Two books of mass m1 = 7.9 kg and m2 = 4.0 kg are stacked on a table as shown in the figure below. Find the normal force acting between the table and the bottom book. Three blocks rest on a frictionless, horizontal table (see figure below), with m1 = 9 kg and m3 = 16 kg. A horizontal force F = 115 N is applied to block 1, and the acceleration of all three blocks is found to be 3.1 m/s2. Find m2. What is the magnitude of the normal force between blocks 2 and 3? The coefficient of kinetic friction between a refrigerator (mass 105 kg) and the floor is 0.22, and the coefficient of static friction is 0.72. After struggling to move the refrigerator, you finally apply enough force to get it moving. What is the minimum force required to keep it moving with a constant velocity?

Explanation / Answer

1.) N = (m1+m2)*g = (7.9+4.0)*9.8 = 116.62N


2.)

a.) a = F/(m1+m2+m3) = 115/(9+16+m2) = 3.1 m/s^2

=> m2 = 115/3.1 - 25 = 12.1kg


b.) N2 = m3*a = 16*3.1 = 49.6 N


3.) Minimum force required for the refrigerator to keep moving

= u(kinetic)*m*g = 0.22*105*9.8 = 226.38 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote