Two blocks with masses m_1 = 1.20 kg and m_2 = 3.30 kg are connected by a massle
ID: 585290 • Letter: T
Question
Two blocks with masses m_1 = 1.20 kg and m_2 = 3.30 kg are connected by a massless string, as shown in the Figure. They are released from rest. The coefficient of kinetic friction between the upper block and the surface is 0.230. Assume that the pulley has a negligible mass and is frictionless, and calculate the speed of the blocks after they have moved a distance 61.0 cm. Use Newton's second law to find the net force acting on both blocks. Since they are connected by a string, they act as one body and have the same acceleration. Review motion in one dimension to determine their speed.Explanation / Answer
Let the acceleration of the system be a
Let the tension in the string be T
m2*g - T =m2*a
3.30*9.8 - T = 3.30*a ------1
T - uk*m1*g = m1*a
T - 0.230 * 1.20 * 9.8 = 1.20 * a ------2
Solving these eq
a = 6.59 m/s^2
Now speed after distance 0.61m,
Vf^2 = u^2 + 2*a*s
Vf = sqrt(2*6.59*0.61)
Vf = 2.84 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.