Two blocks of metals have the same mass. The first block has a volume of 827 cm^
ID: 1681112 • Letter: T
Question
Two blocks of metals have the same mass. The first block has a volume of 827 cm^3 and a density of 4.50g/cm^3.Thesecond block has a volume of 193cm^3. What is the density of thesecond block ?Solution: (1) 4.50x827=3720 (2)3720/193=19.3
1. Give an interpretation ( not a name) for the number3720 in this context.
2. Give an interpretation (not a name) for the number 19.3 inthis context.
Solution: (1) 4.50x827=3720 (2)3720/193=19.3
1. Give an interpretation ( not a name) for the number3720 in this context.
2. Give an interpretation (not a name) for the number 19.3 inthis context.
Explanation / Answer
1) volume V1 = 827 cm3, density d = 4.50g/cm3 mass = density times volume mass m1 = d*V1 = 4.50*827 = 3720 g 2) since "Two blocks of metals have the same mass. ", som2 = 3720 g given V2 = 193 cm3 density = mass/volume = m2/V2 = 3720/193 =19.3 g/cm3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.