Two blocks of masses m 1 = 2.00 kg and m 2 = 4.05 kg are released from rest at a
ID: 1459697 • Letter: T
Question
Two blocks of masses m1 = 2.00 kg and m2 = 4.05 kg are released from rest at a height of h = 5.90 m on a frictionless track as shown in the figure below. When they meet on the level portion of the track, they undergo a head-on, elastic collision. Determine the maximum heights to which m1 and m2 rise on the curved portion of the track after the collision.
Two blocks of masses m1 = 2.00 kg and m2 = 4.05 kg are released from rest at a height of h = 5.90 m on a frictionless track as shown in the figure below. When they meet on the level portion of the track, they undergo a head-on, elastic collision. Determine the maximum heights to which mi and m2 rise on the curved portion of the track after the collision. hml= m1- hm2= m1 7m2Explanation / Answer
The magnitudes of initial velocites of both blocks is,
v1i = v2i = (2gh) = (2*9.8*5.9) = 10.75 m/s
The final velocity of the block 1 is,
v1f = (m1-m2)/(m1+m2) v1i + (2m2)/(m1+m2) v2i
= (2-4.05)/(2+4.05) * (10.75) + (2*4.05)/(2+4.05) * (-10.75)
= -18.03 m/s
The final velocity of the second block is,
v2f = (2m1)/(m1+m2) v1i + (m2-m1)/(m1+m2) v2i
= (2*2)/(2+4.05) * (10.75) + (4.05-2)/(2+4.05) * (-10.75)
= 3.46 m/s
The vertical displacement of block 1 is,
hm1 = 0.5 v1f^2 / g y1f = 0.5*18.03*18.03 / 9.8 = 16.58 m = 16.6 m
The vertical displacement of block 2 is,
hm2 = 0.5*3.46*3.46/9.8 = 0.61 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.