A moving sidewalk 95 m in length carries passengers at a speed of .53 m/s. One p
ID: 2273163 • Letter: A
Question
A moving sidewalk 95 m in length carries passengers at a speed of .53 m/s. One passenger has a normal walking speed of 1.24 m/s.
A) If the passenger stands on the side-walk without walking, how long does it take her to travel the length of the sidewalk? (b) If she walks at her normal walking speed on the sidewalk, how long does it take to travel the fill length? C) WHen she reaches the end of the sidewalk, she suddenly realizes that she left a package at the opposite end. She walks rapdily back along the sidewalk at double her normal walking speed to retrive the package. How long does it take her to reach the package?
Explanation / Answer
A)if she does not move,time taken=95/0.53=179.24 seconds
B)if she walks,
time taken=95/(0.53+1.24)=53.67 seconds
C)if she doubles back in opposite direction,
time taken by her =95/(2*1.24-0.53)=48.71 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.