A moving 1.60 kg block collides with a horizontal spring whose spring constant i
ID: 1369327 • Letter: A
Question
A moving 1.60 kg block collides with a horizontal spring whose spring constant is 353 N/m. The block compresses the spring a maximum distance of 9.00 cm from its rest position. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface is 0.110. What is the work done by the spring in bringing the block to rest? How much mechanical energy is being dissipated by the force of friction while the block is being brought to rest by the spring? What is the speed of the block when it hits the spring?
Explanation / Answer
part a )
work done by spring
w = 1/2 *kx^2
w = 1/2 * 353 * (0.09)^2
w = 1.42965 J
part b )
work done by friction
f = mu*m*g = 1.7248
w = f*d
w = 0.155 J
E = 0.155 J
part c )
wtotal = change in kinetic energy
1/2 *mv^2 = 1.58465
v = 1.407 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.