A mouse is placed in a sealed chamber with air at 762.0 torr. This chamber is eq
ID: 820535 • Letter: A
Question
A mouse is placed in a sealed chamber with air at 762.0 torr. This chamber is equipped with enough solid KOH to absorb any CO2 and H2O produced by the mouse. The gas volume in this chamber is measured to be exactly 2.30 L, and the temperature is held constant at 292K. After two hours the pressure inside the chamber falls to 725.2 torr. What mass of oxygen has the mouse consumed?
"Air" bags for automobiles are inflated during a collision by the explosion of sodium azide, NaN3. The equation for the decomposition is
2NaN3(s) ? 2Na(s) + 3N2(g). What mass of sodium azide would be needed to inflate a 19.4-L bag to a pressure of 1.1 atm at 25
Explanation / Answer
initial moles O2 = pV/RT = 0.995 x 2.90/0.08206 x 296= 0.119
moles O2 after 2 hours = 0.952 x 2.90/ 0.08206 x 296=0.114
moles O2 consumed = 0.119 - 0.114 =0.005
mass O2 = 0.005 x 32 g/mol=0.16 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.