Two point charges, 3.0 C and -2.0 C, are placed 6.0 cm apart on the x axis, such
ID: 2273118 • Letter: T
Question
Two point charges, 3.0 C and -2.0 C, are placed 6.0 cm apart on the x axis, such that the -2.0 C charge is at x = 0 and the 3.0 C charge is at x = 6.0 cm.
x < 0 cm0 < x < 6.0 cm cm
6.0 cm < x cm
Two point charges, 3.0 mu C and -2.0 mu C, are placed 6.0 cm apart on the x axis, such that the -2.0 mu C charge is at x = 0 and the 3.0 mu C charge is at x = 6.0 cm. At what point(s) along the x axis is the electric field zero? (If there is no point where E = 0 in a region, enter "0" in that box.) At what point(s) along the x axis is the potential zero? Let V = 0 at r = ?. (If there is no point where V = 0 in a region, enter "0" in that box.)
Explanation / Answer
one is attractive and the another one is repulsive force due to opposite charge.
as positive charge is stronger then possibly the point will be further from that charge.
so lets assume the point is -r.
so equating the field we would get
2/r^2 = 3/(6+r)^2
solving and taking the positive value of r we get
r= 1.416 cm. so x= -1.416 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.