Two point charges, 3.0 µC and -2.0 µC, are placed 4.2 cm apart on the x axis, su
ID: 1586827 • Letter: T
Question
Two point charges, 3.0 µC and -2.0 µC, are placed 4.2 cm apart on the x axis, such that the -2.0 µC charge is at x = 0 and the 3.0 µC charge is at x = 4.2 cm.
(a) At what point(s) along the x axis is the electric field zero? (If there is no point where E = 0 in a region, enter "0" in that box.)
(b) At what point(s) along the x axis is the potential zero? Let V = 0 at r = . (If there is no point where V = 0 in a region, enter "0" in that box.)
Explanation / Answer
Part a
q1 = 3.0 C, at x1 = 4.2 cm, q2 = -2.0 C, at x2 = 0
a) at x < 0, E = 0
E = kq1/(x1 - x)2 - k|q2|/(x2 - x)2 = 0
3.0/(4.2 - x)2 = 2.0/x2
(4.2 - x)/|x| = (3.0/2.0) = 1.5
(4.2 + |x|)/|x| = 1.5
4.2/|x| + 1 = 1.5
|x| = 4.2/(1.5 - 1) = 18.7 cm
answer: x = -18.7 cm
Part b
at x, V = 0
V = kq1/|x1 - x| - k|q2|/|x2 - x| = 0
3.0/|4.2 - x| = 2.0/|x|
|(4.2 - x)/x| = 3.0/2.0 = 1.5
i) if 0 < x < 4.2, (4.2 - x)/x = 1.5, 4.2/x - 1 = 1.5, x = 1.68 cm
ii) if x < 0, (4.2 + |x|)/|x| = 1.5, 4.2/|x| = 1.5 - 1 = 0.5, |x| = 8.4 cm
so x = -8.4 cm
iii) if x > 4.2, (x - 4.2)/x = 1.5, x - 4.2 = 1.5x, no solution.
so x = 1.68 cm or -8.4 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.