Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particle is subject to a constant horizontal acceleration It is launched from

ID: 2271471 • Letter: A

Question

A particle is subject to a constant horizontal acceleration It is launched from the origin in the xy plane with an initial velocity What is the maximum value of x that the particle can reach? 5.0 m 2.5 m 2.0 m 1.25 m 0 m A man walks from one end to the other end of a moving sidewalk, length L = 10 m. When he is walking in the same direction as the sidewalk's motion, the trip takes 5 sec. When he is walking in the opposite direction to the sidewalk's motion, the trip takes 10 sec. What is the speed of the moving sidewalk? 0.5 m/s 1.0 m/s 1.3 m/s 1.5 m/s 2.0 m/s

Explanation / Answer

along x direction ..

u = 5
a = -10
v = 0

v^2 = u^2 + 2*a*s
0 = 5^2 - 2*10*s
so... distance s = 1.25 m

so.. maximum value = 1.25 <---- option d)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote