A typical male sprinter can maintain his maximum acceleration for 2.3 s and his
ID: 2271014 • Letter: A
Question
A typical male sprinter can maintain his maximum acceleration for 2.3s and his maximum speed is 10m/s . After reaching this maximum speed, his acceleration becomes zero and then he runs at constant speed. Assume that his acceleration is constant during the first 2.3s of the race, that he starts from rest, and that he runs in a straight line.
How far has the sprinter run when he reaches his maximum speed?
What is the magnitude of his average velocity for a race of the following lengths: (i) 50.0 m, (ii) 100.0 m, (iii) 200.0 m?
Explanation / Answer
PART A
v = (0+10 ) / 2 = 5m/s
s = v * t = 5 * 2.3 = 11.5 m
PART B
average velocity 50m ---- t =2.3 +( 50- 11.5) /10 = 6.15 s --- v =50 / 6.15 = 8.13 m/s
average velocity 100m -----t = 2.3 +(100 - 11.5) / 10= 11.15s---- v = 100/ 11.15 = 8.968 m/s
average velocity 200m ---- t = 2.3 + ( 200-11.5) /100= 21.15s ---v = 200/ 21.15 = 9.456m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.