A typical lead-acid battery for miscellaneous use, for sale, is rated at 12 V an
ID: 1716048 • Letter: A
Question
A typical lead-acid battery for miscellaneous use, for sale, is rated at 12 V and 40 Amp-hours. The battery 6.5 inches x 8 inches x 6.7 inches in dimensions, and it weighs 32 pounds. Determine how this battery compares with the figures in Table 5.2 on page 102 of F&G.
onpuie anal co of energy storage is not greatly different among the systems listed in omputer mass The capital cost o -value electric energy at 3 cents per kilowatt hour (= 2.8E(-2) S/M), then the capital c a twpical storage system is about 3,000 times the value of the stored energy. If the stored ene discharged each day, as it would be in a supply leveling system for an electric utility, the cap urge for storage would about equal the cost of electric energy, thus doubling the cost of the sto ergy in this instance. The economic cost of storing energy is an important factor limiting its electric utility systems. atly different among the systems listed in Table 5 TABLE 5.2 Properties of Energy Storage Systems Energy/volume Energy/mass Cost Efficiency Jkg) (S/MJ) ($/MJ) Type Capacitor Inductor Pumped hydro Lead-acid storage battery Flywheel (J/m3) 4E(7) E(7) E(3) 3E(7) 2E(8) (J/kg) 4E(4) 2E(3) 95 95 70 75 80 50 2E(5) 2E(5)Explanation / Answer
Energy Stored in a battery = V*Ah = 12*40 = 480 Wh
1 J = 1 Ws
480 Wh = 480*60*60 = 1,728,000 J;
Volume of battery = lbh = (6.5*0.0254)*(8*0.0254)*(6.7*0.0254) = 5.7092*103 m-3
Energy/volume = 1,728,000/(5.7092*10-3) = 302,666,560.8 J/m3 = 3.02*108 J/m3 .
1 pound = 0.4535924 kg
Energy/Mass = 1,728,000/(32*0.4535924) = 119049.6137 J/kg = 1.19*105 J/kg.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.