A typical martini glass weighs 5.0 oz (142g) and the alcohol content is 30% by m
ID: 819416 • Letter: A
Question
A typical martini glass weighs 5.0 oz (142g) and the alcohol content is 30% by mass. About 15% of the alcohol in the martini passes directly into the bloodstream (blood volume = 7.0 L in an adult). Consider an adult who drinks two martinis with lunch. Estimate the blood alcohol concentration in this person after two martinis have been consumed An adult with a blood alcohol concentration of 3.0 X 10 ( -3) g/mL or more is considered intoxicated. Is this person intoxicated? show all work step by step
Explanation / Answer
To find the alcohol content of the martini in grams: 30% = 0.30
142g * 0.30 = 42.6g of alcohol per glass
15% (0.15) passes directly into the bloodstream:
42.6g * 0.15 = 6.39 g of alcohol per glass passes directly into the blood stream
To account for two martinis:
6.39g alcohol per martini * 2 martinis = 12.78g alcohol directly enters the bloodstream
To convert L of blood to mL of blood:
7L * (1000mL / 1L) = 7000mL of blood
To estimate the blood concentration of alcohol after two martinis:
12.78g alcohol / 7000mL of blood = 1.83 * 10^ -3 g/mL
1.83 * 10^-3 g/mL is LESS than 3.0 * 10^ -3 g/mL
Therefore, this person is NOT intoxicated.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.