A helicopter carrying Dr. Evil takes off with a constant upward acceleration of
ID: 2270923 • Letter: A
Question
A helicopter carrying Dr. Evil takes off with a constant upward acceleration of 7.0m/s2 . Secret agent Austin Powers jumps on just as the helicopter lifts off the ground. After the two men struggle for 15.0s , Powers shuts off the engine and steps out of the helicopter. Assume that the helicopter is in free fall after its engine is shut off, and ignore the effects of air resistance.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
part A
in the 15 s
v= u+at
= 7*15
=105 m/s
s=1/2*at^2
= 1/2*7*15^2
=787.5 m
so maximum height reached by helicopter
H= 787.5+ 105^2/2*9.8
= 1350 m
= 1.35*10^3 m
B).question is not clear
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.