A heavy swing door has a mass of m 6,000 kg, a width w 1.1 m, and a height H2.6
ID: 1776068 • Letter: A
Question
A heavy swing door has a mass of m 6,000 kg, a width w 1.1 m, and a height H2.6 m. The door swings about a vertical axis passing through its center. The moment of inertia of this door about the vertical axis of rotation is given by …2mw2 t4 (a) You stand on one side and push at the outer edge of the door and perpendicular to the face of the door with a force of F of the door from the opposite side with the same force. What is the net torque applied to the door? 12.0 N. Your friend pushes on the other outer edge N·m (b) What is the angular acceleration of the door? rad/s2Explanation / Answer
Given: m = 6000kg, w =1.1m , H = 2.6m
I = 1/12*6000*1.1^2 = 605 Kg-m^2
a) = F*r = 12*1.1/2 + 12 *1.9/2 = 13.2 N-m
b) = /I = 13.2/605 = 0.0218 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.