A heavy sled is being pulled by two people as in figure. The coefficient of stat
ID: 2135646 • Letter: A
Question
A heavy sled is being pulled by two people as in figure. The coefficient of static friction between the sled and ground is us = 0.603, the coefficient of kinetic friction is us =0.405, and the combined mass of the sled and its load is m=291kg. The ropes are separated by an angle ? = 24dgrees, and they make and angel ? with the horizontal. Assuming both ropes pull with equally hard, what is the minimum rope tension required to get the sled moving
A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficient of static friction between the sled and the ground is mu s = 0.603, the coefficient of kinetic friction is mu k = 0.405, and the combined mass of the sled and its load is m = 291 kg. The ropes are separated by an angle phi = 24 degree, and they make an angle theta with the horizontal. Assuming both ropes pull equally hard, what is the minimum rope tension required to get the sled moving?Explanation / Answer
let T is the tension each rope
Force due to two cords, F = sqrt(T^2+T^2+2*T^2*cos(24)) = 1.9135*T
when the component of force apllied is slightly greater than the strts moving
F*cos(theta) = N*mue
F*cos(theta) = (m*g - F*sin(theta))*mue
here theta is rquired to find T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.