A heater dissipates 1400 W of power when it is connected to a 140 V battery. Par
ID: 1535025 • Letter: A
Question
A heater dissipates 1400 W of power when it is connected to a 140 V battery.
Part A
What current will flow through the heater when it is connected to the battery? answer should includes I=____ A
Part B
What is R, the resistance of the heater? answershould include R=___ OHM
Part C
How long does it take to raise the temperature of the air in a good-sized living room that is 4.00 m × 8.00 m × 7.00 m by 10.0C? Note that the specific heat of air is 1006 J/(kgC) and the density of air is 1.20kg/m3. Answer should include DELTA t=___ MINUTES
Explanation / Answer
A) use, P = V*I
==> I = P/V
= 1400/140
= 10 A
B) use Ohm's law,
V = I*R
==> R = V/I
= 140/10
= 14 volts
C) energy supplied by the heater = Heat obsorbed by the air
P*dt = m*C*dT
dt = rho*V*C*dT/P
= 1.2*4*8*7*1006*10/1400
= 1931 s
= 1931/60
= 32.2 minutes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.