Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A heavy plow is being pulled across a level field by a pair of oxen. Then plow h

ID: 1456214 • Letter: A

Question

A heavy plow is being pulled across a level field by a pair of oxen. Then plow has a mass of 300 kg, and the force from the oxen is exerted horizontally, parallel to the ground. Between the plow and the ground, the coefficient of static friction is mu_s = 04., and coefficient of kinetic friction is mu_k = 0.3. The plow is initially at rest, and the oxen begin to pull with a force of 1100 N. Is that force sufficient to get the plow to start moving? Explain your answer. Once they get the plow moving, with what force must the oxen pull to keep the plow moving with a constant velocity of 1.5 m/s? Calvin has constructed a track for his toy train, as shown in the figure below. The train has mass of 0.1 kg. The upper part of the track is h = 0.3 m above the floor. Assume the track is frictionless. The train is initially at rest on the upper part of the track. Calvin pushes it 0.2 m horizontally. In order to get the train moving with a velocity of 2 m/s, how much force much must he apply? The train, now with velocity 2 m/s, then rolls down the slope to the lower section of track. Once it reaches the floor, what is the train's new velocity?

Explanation / Answer

4) a) Fd = 0.5 mv2

F = 0.5 x 0.1 x 4/0.2 = 1 N

b) Fd + mgh = 0.5 mu2

0.2 + 0.1 x 9.8 x 0.3 = 0.5 x 0.1 x u2

u = sqrt(0.494/0.05) = 3.143 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote