A heated 6-mm-thick Pyroceram plate (rho = 2600 kg/m3 , cp = 808 J/kg middot K,
ID: 1856350 • Letter: A
Question
A heated 6-mm-thick Pyroceram plate (rho = 2600 kg/m3 , cp = 808 J/kg middot K, k = 3.98 W/m2 middot K, and alpha = 1.89 Times 10-6 m2/s) is being cooled in a room with air temperature of 25degreeC and convection heat transfer coefficient of 13.3 W/m2 middot K. The heated Pyroceram plate had an initial temperature of 500degreeC. and is allowed to cool for 286 seconds. If the mass of the Pyroceram plate is 10 kg, determine the heat transfer from the Pyroceram plate during the cooling process using (a) Table 18-2 and (b) Figure 18-15.Explanation / Answer
we dont have table 18-2 and 18-15. cant solve without them.pls repost with the snapshot of the figure. pls rate this one. thnax!!!!!!!!!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.