Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A heat lamp emits infrared radiation whose electric field is E_rms = 3500 N/C. (

ID: 1600803 • Letter: A

Question

A heat lamp emits infrared radiation whose electric field is E_rms = 3500 N/C. (a) What is the average intensity of the radiation? (b) The radiation is focused on a person's leg over a circular area of radius 3.3 cm. What is the average power delivered to the leg? (c) The portion of the leg being irradiated has a mass of 0.20 kg and a specific heat capacity of 3500 J/(kg C degree). How long does it take to raise its temperature by 1.5 C degree? Assume that there is no other heat transfer into or out of the portion of the leg being heated.

Explanation / Answer

a) we know,

Intensity of radiation,
I = Erms^2/(c*mue)

= 3500^2/(3*10^8*4*pi*10^-7)

= 3.25*10^4 W/m^2

b) we know, Intensity = Power/Area

==> Power = Intensity*Area

= 3.25*10^4*pi*0.033^2

= 111.2 W

c) let t is the time taken.

Q = m*c*dT

P*t = m*c*dT

t = m*c*dT/P

= 0.2*3500*1.5/111.2

= 9.44 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote